Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed Inowrocławiem jest skupienie sił
i środków na modernizacji i rozbudowie infrastruktury komunalnej.

Potrzeby inwestycyjne w zakresie ulic, chodników, dróg rowerowych, miejsc parkingowych, ale i infrastruktury podziemnej są oczywistością
i jednym z podstawowych warunków komfortu życia, pracy i rozwoju gospodarczego.

W transparentnym dialogu Prezydenta, Rady Miejskiej
i Zarządów Osiedli – wprowadzimy Wieloletni Plan Budowy
i Modernizacji Ulic i Dróg Osiedlowych
.

Określimy precyzyjnie, krok po kroku, harmonogram realizacji poszczególnych działań,
by najpóźniej do roku 2030 wszystkie inowrocławskie ulice spełniały oczywiste współczesne standardy.

Wprowadzimy nową formułę inwestycji w sieci podziemne, by przeprowadzić niezbędną modernizację naszej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Wiemy skąd i w jaki sposób pozyskać środki na niezbędne prace, by mieszkańcy Inowrocławia mieli zapewnione bezpieczeństwo dostaw wody wysokiej jakości.

Budowa ulic osiedlowych pozwoli nam jednocześnie na realizację prawdziwego systemu transportu alternatywnego.

Całe miasto zostanie połączone spójnym systemem dróg i ścieżek rowerowych,
a mieszkańcy uzyskają dostęp do rowerów miejskich i hulajnóg, zapewniających im wygodne poruszanie się w obrębie Inowrocławia.

Mieszkańcy największych inowrocławskich osiedli nieustannie zmagają się z problemami związanymi
z brakiem miejsc parkingowych.

Dlatego będziemy dążyli do budowy parkingów wielopoziomowych na osiedlu Piastowskim i Rąbinie. Miasto musi odpowiadać na potrzeby mieszkańców.

Nasze miasto, nie bez przyczyny, szczyci się wielką modernizacją floty MPK, którą zrealizowaliśmy kilka lat temu.

Jednak życie, miasto i potrzeby mieszkańców stale ewoluują, a samorząd musi skutecznie na nie odpowiadać. Dlatego będziemy stale rozwijać flotę naszego miejskiego przewoźnika, dostosowując ją do potrzeb mieszkańców. Czas na mniejsze pojazdy, które pozwolą
na efektywne ekonomicznie rozwijanie siatki połączeń do wszystkich osiedli w szerszym niż dotąd zakresie. Potrafimy współpracować i współdziałać z innymi, dlatego zaproponujemy naszym sąsiadom, z gmin powiatu inowrocławskiego i nowym władzom powiatowym współpracę z Inowrocławiem i rozszerzenie sieci naszego transportu także poza granice Inowrocławia, by obejmował on swoim zasięgiem także tych, którzy mieszkając po sąsiedzku, centrum swojego życia, mają w naszym mieście.

Przed Inowrocławiem stoją istotne wyzwania związane z transformacją energetyczną.

Przepisy wprowadzane na poziomie europejskim i krajowym sprawiają, że zmiany w tym obszarze następować będą coraz szybciej.
Nie możemy pozostawić mieszkańców bez wsparcia i pomocy.

Wprowadzimy sieć pomiarów jakości powietrza.

Dostępne dla mieszkańców na potrzeby związane z wymianą źródeł ciepła w domach, jak
i wspierające inwestycje w termomodernizację domów. Dla pełnego uświadomienia wszystkim skali i potrzeb związanych z tym procesem wprowadzimy sieć pomiarów jakości powietrza w naszym mieście, a jej wyniki będą na bieżąco udostępniane mieszkańcom.

Uruchomimy dedykowane fundusze.

Dostęp do środków europejskich i krajowych pozwoli nam także na modernizację źródeł ciepła systemowego w Inowrocławiu i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz finansowego mieszkańcom w tym obszarze. Będziemy sukcesywnie rozwijać inwestycje
w instalacje fotowoltaiczne i nowoczesne systemy grzewczo-wentylacyjne w publicznych placówkach i instytucjach, żeby zwiększać komfort codziennego korzystania z nich przy jednoczesnym obniżaniu kosztów ich funkcjonowania.

Równocześnie intensywnie rozszerzymy system monitoringu miejskiego.

Będziemy również rozwijać współpracę z Policją w zakresie zwiększania liczby patroli, możliwości interwencji i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom. Wprowadzimy nową politykę mieszkaniową dla lokali komunalnych i socjalnych położonych w tym obszarze. Pozwoli to na zapewnienie mieszkańcom odpowiednich warunków codziennego życia, a jednocześnie umożliwi samorządowi na działania rewitalizacyjne i odnowę zdewastowanych dotychczas budynków.