Inowrocławska kultura przeszła w ostatnich kilku latach istotne zmiany.

Nowe formaty działań, różnorodność form i dziedzin sztuki, jakie pojawiły się w naszym mieście doskonale pokazują, że mieszkańcy oczekują szerokiej i bogatej oferty. Wydarzenia zarówno z zakresu kultury popularnej, jak i skierowane do węższych grup odbiorców – stają się coraz częściej magnesami przyciągającymi do Inowrocławia odbiorców z regionu, jak i całej Polski. Jest to także znakomita formuła promocji miasta. Dlatego będziemy stale rozwijać wachlarz różnorodnych działań, dostępnych dla wszystkich mieszkańców przez cały rok.

Zwiększymy dostępność sekcji i form prowadzenia stałych działań edukacyjnych dla wszystkich grup wiekowych.

Pozwoli to na nieskrępowane korzystanie z oferty miejskich placówek kultury przez wszystkich mieszkańców, a także zapewni większy komfort pracy animatorom
i instruktorom.

We współpracy ze środowiskami artystycznymi wprowadzimy system pracy twórczej.

Dedykowany artystom spoza Inowrocławia, którzy przybywając do naszego miasta na długoterminowe stypendia będą dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą, jak i rozwijać potencjał naszej rodzimej kultury.

Chcemy rozwijać zasoby i możliwości działań inowrocławskiej Biblioteki.

Znakomity zespół tej placówki oraz liczne grono odbiorców usług zasługują na zwiększenie możliwości działalności oraz stabilnej ewolucji w kierunku wielopłaszczyznowej mediateki.

Równolegle z codzienną, bieżącą pracą na rzecz kultury, będziemy stopniowo rozwijać naszą infrastrukturę, z której korzystają inowrocławianie i goszczący w naszym mieście artyści.

Zrealizujemy budowę nowego Teatru Letniego, który stanie się prawdziwą współczesną wizytówką architektoniczną naszego miasta i regionu. Przeprowadzimy modernizację Teatru Miejskiego, by możliwe było wykorzystanie pełni możliwości tego obiektu. Szerzej
niż dotąd będziemy realizować działania kulturalne w przestrzeniach osiedlowych,
by wpisywały się one w codzienny rytm naszego życia

Nasze miasto posiada znakomite tradycje sportowe, a sukcesywnie rozwijana baza pozwala uprawiać dziesiątki dyscyplin.

Jednocześnie wyraźnie widzimy, że niezbędne jest nowe spojrzenie na wspieranie i finansowanie sportu ze strony samorządu oraz nowy sposób zarządzania i rozwoju obiektów sportowo-rekreacyjnych w Inowrocławiu.

Przede wszystkim niezbędny jest prawdziwy, otwarty dialog ze środowiskiem sportowym i otwarcie na jego potrzeby. Dlatego powołamy Radę Sportu, która będzie współdecydować o kierunkach finansowania i rozwoju sportu w naszym mieście. Musimy przedefiniować zasady finansowania klubów i przyznawania stypendiów. Chcemy, by w szczególny sposób doceniane były dyscypliny olimpijskie, a zawodnicy, trenerzy i kluby prowadzące szkolenie mogły skupiać się na wyzwaniach treningowych i zdobywaniu laurów, a nie trosce o codzienny byt. Nasi najlepsi reprezentanci i czołowe drużyny są najlepszymi ambasadorami i promotorami Inowrocławia. Ich wysiłek i praca muszą zostać należycie docenione.

Naszym priorytetem jest angażowanie mieszkańców
w aktywność fizyczną
.

Wszystkie grupy wiekowe muszą mieć dostęp do szerokiego wachlarza zajęć sportowych
i rekreacyjnych, animowanych przez doświadczonych trenerów. Pozwoli to na pełne wykorzystanie naszej infrastruktury, ale przede wszystkim ogromnego zapału i wiedzy naszego środowiska sportowego. Zapewnimy także finansowanie dodatkowych zajęć sportowych w szkołach, a także umożliwimy rozwój klas sportowych w szkołach na inowrocławskich osiedlach.

Wszyscy widzimy, jak dużym zainteresowaniem cieszą się nasze miejskie obiekty, dlatego nadal będziemy inwestowali w bazę sportowo-rekreacyjną w Inowrocławiu.

Chcemy, by na każdym z osiedli dostępna była dla mieszkańców różnorodna infrastruktura – siłownie, ścieżki zdrowia, mini bieżnie. Wyznacznikiem naszych celów mogą być zrealizowane w ostatnich latach obiekty na osiedlu Piastowskim.

W ostatnich miesiącach, dzięki naszej działalności samorządowej zapewniliśmy finansowanie budowy nowego basenu odkrytego w Parku Solankowym.

To inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od wielu lat i mamy już pewność, że niedługo zostanie zrealizowana. Nie wyczerpuje ona jednak potrzeb i ambicji naszego miasta. Dlatego rozpoczniemy prace nad budową krytego, pełnowymiarowego, całorocznego lodowiska, które stanowić będzie nową epokę w rozwoju sportów zimowych
w Inowrocławiu.

Chcemy także poszerzyć naszą bazę o hotel, który stanie się przystanią dla zgrupowań klubowych
i reprezentacyjnych w naszym mieście.

Walory uzdrowiskowego Inowrocławia w połączeniu z istniejącą już i planowaną
w przyszłości bazą obiektów, zapewnią znaczące zainteresowanie ofertą Miasta, a także umożliwią organizację w Inowrocławiu nowych wydarzeń sportowych o zasięgu krajowym
i międzynarodowym.

Sport jest najlepszą formą aktywności dla dzieci
i młodzieży.

Oferta skierowana do młodszych mieszkańców Inowrocławia musi spełniać ich oczekiwania i iść z duchem czasu. Odpowiadając na potrzeby zbudujemy tor do dirtu oraz nowy skatepark.

Przyszedł najwyższy czas, by docenić i rozwijać sport osób z niepełnosprawnościami.

Wprowadzimy nowe możliwości wykorzystania miejskich obiektów sportowych
oraz finansowania klubów szkolących w ramach współzawodnictwa w dyscyplinach paraolimpijskich. Sport zawsze powinien łączyć i angażować wszystkich mieszkańców.

Jednym z ważniejszych środowisk sportowych w Inowrocławiu są pasjonaci sportów motorowych.

Samorząd musi zawsze odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Dlatego znajdziemy płaszczyznę i możliwości, by zrealizować budowę przestrzeni pozwalającej
w nieskrępowany oraz dbający o komfort pozostałych mieszkańców sposób rozwijać pasje sportów motorowych. Chcemy, by spełniający wymagania miłośników motoryzacji tor
i jego zaplecze stały się jednym z głównych ośrodków doskonalenia techniki jazdy
w naszym regionie.